Amir Farshbaf چهارشنبه 4 تیر 1393 06:40 ب.ظ نظرات ()
پارلمان روسیه امروز حق اعزام نیرو برای دخالت در اوکراین را لغو کرد.
کشورهای غربی همچنان نسبت به اقدامات روسیه در شرق اوکراین ناخرسند هستند.
 

پارلمان روسیه امروز حق اعزام نیرو برای دخالت در اوکراین که در ماه مارس به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور، اعطا شده بود را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری "رویترز"، یک نماینده ارشد دوما، پارلمان روسیه، گفت این اقدام که به درخواست پوتین صورت گرفته به عنوان حرکتی توام با حسن نیت برای تسهیل تلاش‌های صلح در اوکراین است.

ویکتور اوزرف، رئیس کمیته دفاعی و امنیتی پارلمان روسیه، گفت "تحت قانون اساسی و قوانین فدرال، رئیس جمهور فدراسیون روسیه ابزارهای کافی برای تاثیرگذاری بر اوضاع اوکراین دارد."

او در عین حال افزود "در صورتی که رئیس جمهور نیازمند اتخاذ اقدام نظامی باشد کمیته دفاعی و امنیتی پارلمان آمادگی دارد سریعا یک چنین درخواستی توسط رئیس جمهور را بررسی کند ولی امیدوارم چنین وضعیتی پیش نیاید."

انتظار می رود آتش بس پیشنهادی رئیس جمهور اوکراین حداقل تا روز جمعه ادامه پیدا کند، زیرا قرار است در این روز کیف، توافقنامه تجارت آزاد با اروپا، را در نشست سران این اتحادیه امضا کند. همچنین انتظار می رود در این نشست، رهبران اروپایی احتمال تحریم‌های بیشتر بر ضد روسیه را هم بررسی کنند. با این وجود، به علت حملات شورشیان، پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین، تهدید به پایان دادن به بس
 توافق آتش کرده است.

کشورهای غربی همچنان نسبت به اقدامات روسیه در شرق اوکراین ناخرسند هستند و در این ارتباط آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو، امروز گفت روسیه به تعهدات بین المللی خود عمل نمی کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، امروز ضمن انتقاد از کند بودن پیشرفت صلح و ثبات در شرق اوکراین، روسیه را تهدید به تحریم‌های بیشتر کرد. ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، هم طرح پیشنهادی رئیس جمهور اوکراین را "طرح صلح بسیار خردمندانه" توصیف کرد، اما افزود برغم وجود سخنان امیدبخش از طرف روسیه، در عمل آنها هنوز اقدامی نکرده اند.