Amir Farshbaf شنبه 31 خرداد 1393 04:49 ب.ظ نظرات ()
ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهور برکنار شدهویکتور یانوکویچ در دومین دور از رای گیری‌های انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۰ با کسب حدود ۳.۵ درصد رای بیشتر از یولیا تیموشنکو نخست وزیر وقت، به پیروزی رسید.

وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۰۵-۲۰۰۴ که پس از حوادث موسوم به "انقلاب نارنجی" برگزار شد شکست سختی خورده بود. ولی در سال ۲۰۰۷ توانست باری دیگر به حزب تحت رهبری خود به نام حزب منطقه ای تحرک جدیدی داده و به اتکا آن به مقام نخست وزیری برسد.

او در سالهای بعد توانست از بروز اختلاف شدید بین یوشچنکو و نخست وزیرش خانم تیموشنکو بهره برداری کرده و با استفاده از نارضایتی عمومی به خاطر پیامدهای بحران اقتصادی جهانی در اوکراین توانست در سال ۲۰۱۰ در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسد.

وی متولد سال ۱۹۵۰ در یک شهر صنعتی کوچک در نواحی شرقی اوکراین است.در دوران نوجوانی و جوانی به خاطر جرائم خشونت آمیز زندانی شده بود. در سالهای پایانی حکومت شوروی در مدیریت صنایع و امور محلی به سطوح عالی رسید و در سال ۱۹۹۷ رییس شورای محلی منطقه دونتسک شد.

در ادامه این اعتراضات مداوم که به خشونت کشیده شد دولت آقای یانوکویچ عملا اقتدار و مشروعیت خود را از دست داد. پارلمان اوکراین روز بیست و یک فوریه وی را از مقام ریاست جمهوری برکنار کرد. وی روز بعد از کاخ ریاست جمهوری و شهر کیف گریخت. دولت موقت اوکراین حکم بازداشت وی را صادر کرده است.

الکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت

الکساندر تورچینف متحد و نزدیکترین فرد به یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق اوکراین تلقی می شود که توسط رئیس جمهور برکنار شده این کشور زندانی شد و در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۴ در ماه فوریه از زندان آزاد شد.

الکساندر تورچینف، معاون رهبر حزب میهن است و سابقه فعالیت های سیاسی وی که در همکاری نزدیک با خانم تیموشنکو بوده به اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی بازمی گردد. مناسبات و همکاری این دو سیاستمدار به حدی نزدیک است که برخی از مدافعان دمکراسی در اوکراین نگران هستند که به قدرت رسیدن الکساندر تورچینف ممکن است وسیله ای شود برای بازگشت خانم تیموشنکو به رهبری سیاسی این کشور.

الکساندر تورچینف از زمان آغاز اعتراضات گسترده علیه دولت و یکتور یانوکویچ در نوامبر ۲۰۱۳ در این حرکات نقش مهمی ایفا کرده است هر چند فعالیت های وی شکل علنی نداشتند. در اوایل ماه فوریه دادستانی اوکراین وی را به اتهام مشارکت در سازماندهی " گروههای دفاع از خود " که معمولا با نیروهای پلیس درگیر می شدند ، مورد بازجویی قرار داد.

پس از سقوط ویکتور یانوکویچ پارلمان اوکراین ابتدا الکساندر تورچینف را به عنوان رئیس پارلمان و نخست وزیرموقت کشور معرفی کرد و پس از رای گیری مجدد برای برکناری یانوکویچ از مقام ریاست جمهوری، پارلمان آقای تورچینف را به مقام ریاست جمهوری موقت کشور منصوب کرد.

اما وی مثل بسیاری از سیاستمدارانی که در دهه اخیر بر اوکراین حکومت کرده اند مورد اعتماد معترضان نیست. در عین حال محبوبیت او چندان زیاد نیست کما اینکه در انتخابات شهرداری کیف در سال ۲۰۰۸ با وجود حمایت همه جانبه خانم تیموشنکو نخست وزیر وقت، در رقابت با شهردار آن زمان کیف که طرفداران کمی داشت نتوانست به پیروزی برسد.

آقای تورچینف پیرو کلیسای تعمیدی و کشیش یکی از کلیساهای این آئین مسیحی در شهر کیف است. در اوکراین که اکثریت جمعیت آن ارتودکس و یا کاتولیک هستند پیروی از کلیسای تعمیدی برای یک سیاستمدار ارشد بسیار نادر است. علاوه بر این او یک داستان نویس فعال است و موضوع اصلی رمانهای وی معمولا فساد مالی و اداری، فعالیت های اقتصادی زیرزمینی و خودکامگی است.