Amir Farshbaf شنبه 31 خرداد 1393 04:27 ب.ظ نظرات ()

                              

اوکراین پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به استقلال رسید.از آن زمان تا به امروز بین برقراری رابطه ای نزدیکتر با اروپای غربی و از سوی دیگر همسوئی با روسیه که بخش اعظم انرژی مورد نیاز آن را تامین می کند درنوسان بوده است.

اوکراین از نظر مساحت دومین کشور بزرگ اروپاست که دشت های گسترده و باروری برای کشاورزی و در بخشهای شرقی کشور چندین مجموعه متمرکز صنعتی دارد. با وجودیکه ریشه های تاریخی اوکراین و روسیه قرابت فراوانی دارند، بخش غربی این کشور خود را به همسایگان اروپایی اش و به خصوص لهستان نزدیک احساس می کند و احساسات ملی گرایی در این بخش نیرومند تر است.

یک اقلیت چشمگیر از مردم اوکراین روس تبار اند و یا زبان اصلی آنها روسی است. نفوذ روسیه در مراکز صنعتی در شرق کشور و در منطقه کریمه، جمهوری خودمختاری در حاشیه دریای سیاه که تا سال ۱۹۵۴ بخشی از روسیه بود، قوی تر است. ناوگان نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه بنادر کریمه مستقر است.

منطقه کریمه در عین حال سرزمین تاتارهای کریمه است که استالین آنها را به همکاری به آلمان نازی متهم کرده و در پایان جنگ جهانی دوم به آسیای میانه تبعید کرد. از دهه ۱۹۸۰ میلادی بیش از ۲۵۰ هزار نفر از این اقلیت قومی به زادگاه پدران خود در کریمه بازگشته اند.

در سالهای ۱۹۳۲ و ۱۹۳۳ برنامه های استالین برای اشتراکی کردن اجباری مزارع کشاورزی باعث قحطی شدید و مرگ میلیون‌ها نفر در اوکراین شد که همواره سرزمین اصلی تولید غلات برای اتحاد جماهیر شوروی بوده است. حزب کمونیست و رهبری اتحاد شوروی فقط در دهه های پایانی عمر خود به ابعاد گسترده مصائب مردم اوکراین اعتراف کرد.

در سال ۱۹۸۶ فاجعه در نیروگاه هسته ای چرنوبیل در خاک اوکراین تمام دنیا را هراسان کرد. حدود هشت درصد از قلمرو اوکراین و بخشی از خاک جمهوری همسایه بلاروس، به مواد رادیواکتیو آلوده شد و میلیونها نفر از پیامدهای این فاجعه به اشکال مختلف زیان دیده اند.

استقلال

به خاطر کنترل دولت بر رسانه ها، محدود کردن آزادی بیان، اعمال نفود در نهادهای سیاسی و فساد اداری مخالفت با حکومت لئونید کوچما افزایش یافت. اقدام دولت وی برای تقلب در انتخابات سال ۲۰۰۴ به یک جنبش اعتراضی گسترده انجامید که به خاطر رنگ نمادین گروه اصلی مخالف دولت اصطلاحا "انقلاب نارنجی" نام گرفت.

انقلاب نارنجی

اعتراضات گسترده، شورش رسانه های دولتی علیه حکومت و از هم پاشیدن دولت ائتلافی حاکم در نهایت به برگزاری مجدد انتخابات با وساطت اتحادیه اروپا منجر شد.

یک ائتلاف شکننده از نیروهای مخالف لئونید کوچما حول رهبری ویکتور یوشچنکو، نخست وزیر سابق که در انتخابات به مقام ریاست جمهوری رسید، دولت را در دست گرفت.

ویکتور یوشچنکو توانست برخی از اصلاحات دمکراتیک را به اجرا بگذارد ولی به خاطر وجود اختلاف نظر در افکار عمومی کشور و عدم تمایل غرب به تحریک روسیه، اقدامات مربوط به نزدیکی به اتحادیه اروپا و پیمان نظامی ناتو بسیار کند شد.

رقابت های ویکتور یوشچنکو و نخست وزیرش یولیا تیموشنکو به یک رویارویی شدید بدل شد و دولت تحت ریاست آنها نتوانست با پیامدهای بحران اقتصادی جهانی که از سال ۲۰۰۸ شروع شد به خوبی مقابله کند.

خانم تیموشنکو که به هفت سال زندان محکوم شده بود، در ماه فوریه ۲۰۱۴ از زندان آزاد شد

ویکتور یانوکوویچ از مخالفان آنها در "انقلاب نارنجی" در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۰ به پیروزی رسید. او با سرعت سیاست خارجی و اقتصاد کشور را به سمت رابطه ای نزدیک تر با روسیه تغییر داد، آزادی بیان و مطبوعات را به شدت محدود کرد و تعدادی از مخالفان خود از جمله یولیا تیموشنکو را پس از محاکماتی که به اعتقاد منتقدان انگیزه های سیاسی داشتند روانه زندان کرد.

خانم تیموشنکو که به هفت سال زندان محکوم شده بود، در ماه فوریه ۲۰۱۴ از زندان آزاد شد.

هر چند امروزه حجم مبادلات بازرگانی اوکراین با کشورهای عضو اتحادیه اروپا از معاملات آن با روسیه بیشتر است هنوز هم روسیه بزرگترین شریک تجاری اوکراین محسوب می شود. اوکراین برای گاز مورد نیاز خود به شدت به روسیه وابسته است و این کشور مسیر عبور خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپاست.

در سال ۲۰۰۶ روسیه برای مدتی گاز صادراتی خود را به اوکراین قطع کرد که در میان کشورهای اروپایی نیز نگرانی شدید ایجاد نمود. پس از آن اوکراین مجبور شد برای گاز روسیه بهایی دو برابر قیمت قبلی بپردازد.

وابستگی شدید اقتصاد اوکراین به صادرات آهن این کشور را در برابر پیامدهای بحران اقتصادی سالهای اخیر بسیار آسیب پذیر کرد. در سال ۲۰۰۸ صندوق بین المللی پول یک وام ۱۶ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد. در سال ۲۰۱۰ نیز بانک جهانی اعطای یک وام ۱۵ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد ولی مدتی بعد این وام به خاطر عدم اجرای اصلاحات مالی و عملی نکردن سایر شروط آن معلق شد.

اقدامات اخیر برای رسیدن به نوعی توافق با اتحادیه اروپا که می توان آن را زمینه سازی برای پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا قلمداد کرد باعث خشم روسیه شد. تصمیم دولت اوکراین برای کنار گذاشتن این توافق و عدم پیشرفت مذاکرات با اتحادیه اروپا باعث شد که در نوامبر سال ۲۰۱۳ معترضان به خیابان بیایند.