Amir Farshbaf سه شنبه 27 خرداد 1393 09:43 ق.ظ نظرات ()
سابقه اوکراین

سیستم بین‌المللی حقوقی دارد مختل میشود و خودداری اعضای غربی شورای امنیت سازمان ملل متحد از محکوم کردن حمله به سفارت روسیه در کی یف صحت این ادعا را نشان میدهد و در‌واقع گویای آن است که از این به بعد یورش به نمایندگی های دیپلماتیک مجاز است.
در اوکراین هر روز حقوق بین‌المللی پایمال می شود. نیروهای انتظامی آن کشور به دستور مقامات دارند در جبوب شرق کشور عملیات سرکوبگری انجام میدهند و شهر ها و قصبات آن منطقه هدف ضربات توپخانه و نیروی هوایی شده و اهالی آن سامان از آب آشامیدنی، خوار و بار و دارو محروم شده و کریدور ها برای تخلیه اهالی بی دفاع ایجاد نشدند و همه این‌ها از سوی غرب محکوم نمی شود.آن سازمان های اجتماعی و سیایستمداران و مدافعان حقوق بشر که خواستار عملیات جنگی غرب علیه رهبری یوگسلاوی و عراق و لیبی بودند و می‌خواستند از اهالی بی پناه در آن کشور ها دفاع کنند شاهد آن نیستند که در اوکراین نسل کشی میگذرد. دیده میشود که از این به بعد مقامات دولتی دارای ارتش می‌توانند بدون ترس از مجازات ملت خود را به توپ ببندند. این یک سابقه است. توپخانه ضمن بمباران ملت خود از بمب های فسفری استفاده می کند.مطابق کنوانسیون ژنو بکارگیری این بمب ها ضد واحد های غیر نظامی ممنوع است و در این مورد هم شرکای غربی به کی یف حتی یک سخن محکومیت را نگفتند. این هم سابقه است.

در عین حال تصمیم گرفته شد که روسیه بطور قهری مجازات شود. روسیه تلاش میکند توجه محافل اجتماعی را به اعمال غیرقانونی قهری مقامات اوکراینی علیه ساکنان جنوب شرق را جلب کند.شنبه تجمعی از افراد اوباش و اجامر به سفارت روسیه در کی یف حمله کرد. آن‌ها به ساختمان سفارت سنگ و شیشه‌های حاوی رنگ و بسته های انفجاری پرتاب کردند و پرچم روسیه را از جایش بر داشته و خودرو های متعلق به سفارت را واژگون کردند.این اعمال وحشیانه چند ساعت طول کشید و پلیس برای جلوگیری از آن تکان نخورد. «آرسن آواکوف» کفیل وزارت کشور و «آندری دشچیتسا» کفیل وزیر خارجه اوکراین هم برای جلوگیری از بیدادگری کاری نکردند. باز هم سابقه است.

بعد از چندی اعضای غربی شورای امنیت سازمان ملل از قبول سندی در محکومیت اعمال تحریک آمیز در کی یف در برابر سفارت روسیه در اوکراین خودداری کردند. یک سابقه دیگر پدید آمد – نقض کنوانسیون وین بدون مجازات ماند. «ویاچسلاو نیکنوف» کارشناس روس در امور سیاسی در این رابطه گفت:

غرب هیچ جیزی را که رهبری اوکراین انجام میدهد محکوم نمیکند: نه عملیات نظامی در جنوب شرق و نه قتل مردم بی دفاع و در مورد حمله به سفارت که یک تخطی مسلم است سخنان محکومیت بزبان آورده نشد.در همه ازمنه حتی در دوره جنگ اصل امن و دست نخورده بودن سفارت ها و کارمندان دیپلماتیک کارگر بود.حالا تقض فاحش حقوق بین‌المللی بوقوع پیوست.این فقط یک معنا دارد و آن اینکه اوکراین بنظر سیاستمداران غرب از حقوق و موازین بین‌المللی حذف شده است و در همه کار هایش آزادی دارد.غرب علامت کاملاً دقیقی را در این باره داده است.

راستش کی یف حتی پیشتر از این مجوز همه چیز را از غرب دریافت کرد و به کمک آن در فوریه سال گذشته در اوکراین کودتای مسلحانه انجام شد و بعداً با زنده بودن «ویکنور یانوکوویچ» رئیس جمهور منتخب انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری برگزار شد، دقیق‌تر گفته شود انتخابات قفط در بخشی از اوکراین برگزار شد زیرا در مناطق جنوبی و شرقی آن هنوز هم نبرد ها جریان دارد. با وجود این غرب انتخابات را برسمیت شناخت و اشرف سالار «پتر پوروشنکو» را بعنوان رئیس جمهور مشروع قبول کرد.حالا حکومت جدید کی یف هر چه که دلش می‌خواهد انجام میدهد و غرب اعمال آنرا نادیده گرفته و محکوم نمی کند. بعد چه خواهد شد.

منبع:صدای روسیه