Amir Farshbaf شنبه 14 دی 1392 11:10 ق.ظ نظرات ()
با آغاز سال جدید میلادی در اوکراین، بحران سیاسی در این کشور همچنان ادامه دارد.
 
به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز ، اوکراینی ها سال دو هزار و چهارده را کمی متفاوت نسبت به سال قبل آغاز کردند. با گذشت حدود یک ماه از آغاز اعتراضهای گسترده مردمی، ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور اوکراین طبق سالهای گذشته در برابر کاخ ریاست جمهوری در مقابل دوربین ظاهر شد و ضمن تبریک سال نو، معترضان و سیاستمداران مخالف خود را به مذاکره و گفتگو دعوت کرد و گفت در این دوره دشوار اوکراین در جهت اتحاد بیشتر گام بر می دارد.
اما هزاران اوکراینی که با تجمع در میدان استقلال کی یف، آغاز سال دو هزار و چهارده را جشن می گرفتند، پیام رئیس جمهور را نادیده گرفتند و برخواست خود مبنی بر کناره گیری او از قدرت پافشاری کردند. آنان با خواندن سرود ملی کشور سال را آغاز کردند.
ویتالی کلیچکو رهبر مخالفان در جمع معترضان سال 2014 را سالی برای تغییر مقامات و مسئولان کشور عنوان کرد و گفت ما قادر به ایجاد تغییرات بزرگ خواهیم بود. وی تصریح کرد باید نبردی بی قانون در کشور پایان یابد. باید برای کشوری اروپایی و نه برای کسب قدرت مبارزه کرد. وی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در سال 2014 شد. وی گفت اطمینان دارد مخالفان می توانند در انتخابات به پیروزی برسند. 
اعتراضها در اوکراین از بیست و یکم نوامبر و پس از تصمیم دولت برای پایان گفتگو با اتحادیه اروپا آغاز شد. 
یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق که در حال حاضر در زندان به سر می برد نیز پیامی برای معترضان فرستاد و در این پیام تصریح کرد باید به پیروزی ایمان داشت. 

منبع:واحد مرکزی خبر/تهران