Amir Farshbaf شنبه 8 تیر 1392 05:14 ب.ظ نظرات ()

این طرح را هشت سناتور از هر دو حزب آمریکا پیشنهاد داده‌اند.

مجلس سنای آمریکا به طرح بحث‌برانگیزی رای داده است که به ۱۱ میلیون مهاجر ثبت‌نشده اجازه می‌دهد شهروند این کشور شوند.

با این حال این طرح با سد مجلس نمایندگان آمریکا روبه‌روست و باید به تصویب آن هم برسد.

این طرح فراگیر پس از یک دهه تلاش‌های ناکام، سرانجام روز پنج‌شنبه ۲۶ ژوئن در مجلس سنای آمریکا تصویب شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از این طرح حمایت کرده بود.

این طرح همچنین بودجه تقویت مرزبانی و بهبود نظام صدور ویزا را ۴۶ میلیارد دلار افزایش داده است که رقم قابل‌توجهی است.

طرح مهاجرت پس از ماه‌ها بحث با بیش از دو سوم آرا در سنای آمریکا تصویب شد.

پیش‌تر حامیان طرح گفته بودند در تلاش هستند آن را با ۷۰ رای از سنای صد نفره به تصویب برسانند تا بتوانند از بررسی آن در مجلس نمایندگان که اکثریت آن در دست جمهوری‌خواهان است، معاف شوند.میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری جدید برای استخدام ۲۰ هزار مامور گشت مرزی و بیش از ۱۱۰۰ کیلومتر حصارکشی خرج می‌شودولی حالا با دو رای کمتر از حد نصاب، این طرح باید از سد مجلس نمایندگان آمریکا هم بگذرد. خیلی از جمهوری‌خواهان با ارائه اقامت قانونی و نهایتا شهروندی به این ۱۱ میلیون مهاجر ثبت‌نشده مخالف هستند.

جان بونر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، گفته است او برای تصویب طرحی که حمایت اغلب هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواه او را نداشته باشد، کاری نمی‌کند.

پس از تصویب این طرح در روز پنج‌شنبه، باراک اوباما گفت که این رای مجلس سنا، آمریکا را "یک قدم اساسی به اصلاح نظام مهاجراتی معیوب نزدیک کرده است".

رئیس جمهوری آمریکا گفت: "امروز سنا کاری کرد که باید می‌کرد. حالا نوبت مجلس نمایندگان است که چنین کند."

مسئله مهاجرت در صدر اولویت‌های آقای اوباما برای دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش بوده است.

او از کنگره آمریکا خواسته است این طرح را تا پاییز امسال تصویب کند.

دیک داربین، یکی از هشت سناتور پیشنهاددهنده این طرح، گفته است صدای مهاجران جوان ثبت‌نشده "تاثیرگذار" بوده است.

پیشنهادکنندگان، از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه بوده‌اند.


'جایزه به قانون‌شکن‌ها'

مهاجرانی که تا آخرین روز سال ۲۰۱۱ به شکل غیرقانونی وارد آمریکا شده باشند، با این طرح جدید می‌توانند مجوز اقامت و سپس شهروندی بگیرند که البته این روند می‌تواند برای آنان تا ۱۳ سال طول بکشد.

میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری جدید هم از جمله برای استخدام ۲۰ هزار مامور جدید گشت مرزی و بیش از ۱۱۰۰ کیلومتر حصارکشی خرج می‌شود.


 
رای اسپانیایی‌تبارها برای هر دو حزب آمریکا، اهمیت دارد. اغلب مهاجران ثبت‌نشده از همین تبار هستند این افزایش بودجه مرزبانی، باعث شد رای عده بیشتری از سناتورها با وساطت دو سناتور جمهوری‌خواه جلب شود.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، گفته است این بخش از طرح، فراتر از انتظارات او بوده و به این ترتیب مرزهای آمریکا عملا به منطقه نظامی تبدیل شده‌اند.

تحلیلگران می‌گویند خیلی از جمهوری‌خواهان هم می‌دانند که اصلاح نظام مهاجرتی، برای پیروزی‌های انتخاباتی آینده‌شان ضروری است.

تبار اغلب مهاجران ثبت‌نشده به کشورهای آمریکای جنوبی از جمله مکزیک باز می‌گردد و سهم این اسپانیایی‌تبارها از رای‌دهندگان آمریکایی، رو به فزونی است.

آقای بونر گفته است که مجلس نمایندگان آمریکا طرح سنا را در این باره تصویب نمی‌کند بلکه خود این مجلس طرحی ارائه خواهد کرد که "منعکس‌کننده خواست اعضای مجلس و خواست مردم آمریکا" باشد.

این سخنان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تردیدها درباره امکان موفقیت طرح اصلاح قانون مهاجرت آمریکا دامن زده است.

طرح جداگانه مجلس نمایندگان در این باره، شامل تمهیدات امنیتی بیشتر برای مرزبانی است و هیچ پیشنهادی برای ارائه شهروندی به مهاجران ثبت‌نشده ندارد.

برخی از جمهوری‌خواهان معتقدند که طرح تصویب‌شده در سنا، به کسانی "جایزه می‌دهد" که قانون را زیر پا گذاشته و غیرقانونی وارد خاک آمریکا شده‌اند.